MarTe

Pērnavā aizsākts MarTe projekts – tā centrā jūras inovācijas un ilgtspējīga zilā ekonomika

  1. gada 6. – 7. februārī Pērnavā, Igaunijā, notika starptautiskais MarTe projekta sākuma seminārs, kas pulcēja vadošos ekspertus, pētniekus un dažādu interešu grupu pārstāvjus jūras inovāciju un zilās ekonomikas jomā no Igaunijas un Latvijas. Jūras tehnoloģiju izcilības centrs ilgtspējīgai zilajai ekonomikai Baltijas jūrā (MarTe) ir programmas “Apvārsnis Eiropa” finansēta iniciatīva, kuras mērķis ir attīstīt augsta līmeņa jūras pētniecību un inovācijas Baltijas jūras reģionā un stiprināt sadarbību starp pētniecības iestādēm, uzņēmumiem, valsts sektoru un piekrastes kopienām.

Projektā iesaistītas nozīmīgākās pētniecības un attīstības institūcijas: Igaunijas Vides investīciju centrs, Tallinas tehnoloģiju universitāte, Tartu Universitāte, Ventspils Lietišķo zinātņu universitāte, Latvijas Hidroekoloģijas institūts, Kurzemes plānošanas reģions, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Igaunijas Jūras industriju asociācija, Sāres attīstības centrs, Ventspils brīvostas pārvalde, biedrība “Baltijas krasti”, Pasaules Dabas Fonda (WWF) asociētais partneris Latvijā un Sāremā Leader rīcības grupa.

Projekta “Marte” galvenie mērķi ir:

  • Pētniecības un inovācijas izcilības centra izveide, lai atbalstītu jūras nozaru jeb zilās ekonomikas attīstību;
  • Kopīgas pētniecības un inovācijas stratēģijas izstrāde Igaunijai un Latvijai, koncentrējoties uz ilgtspējīgu jūras resursu izmantošanu;
  • Sadarbības stiprināšana starp zinātni un rūpniecību, lai atbalstītu inovatīvu tehnoloģiju izstrādi un ieviešanu jūras nozarēs;
  • Investīciju un rīcības plānu veidošana jūras inovāciju veicināšanai;
  • Zilo inovāciju atklātā uzsaukuma izsludināšana projektu pieteikumiem, lai atbalstītu jaunus inovatīvus risinājumus jūras tehnoloģijās;
  • Labākas izpratnes veidošanas un apmācības programmu organizēšana, lai uzlabotu pētniecības un inovācijas spējas reģionā.

Projekta uzsākšanas semināra laikā partneri tika iepazīstināti ar projekta stratēģiskajiem virzieniem, partneru uzdevumiem un sadarbības iespējām.

MarTe projekts ļauj mums iesaistīt nozīmīgākos ieinteresētos dalībniekus, lai rūpīgi izvērtētu Igaunijas un Latvijas stiprās puses un iespējas ilgtspējīgu jūras tehnoloģiju risinājumu izstrādē, komercializācijā un ieviešanā. Tiks izveidota ilgtspējīga zilās ekonomikas inovācijas stratēģija, kas palīdzēs noteikt mūsu pozīciju šajā jomā un veicinās dalību globālajās vērtību ķēdēs. Turklāt zilā ekonomika un jūras tehnoloģijas varētu kalpot kā nišas nozare, kur mūsu reģions izceļas ar tehnoloģiju ieviešanu.

Šis tirgus strauji attīstās visā pasaulē, pieprasa inovācijas un nekonkurē ar ražošanas apjomiem, padarot to par ideālu telpu reģionam, lai radītu izrāvienu risinājumus,” uzsver Igaunijas Jūras industriju asociācijas pētniecības un attīstības padomniece un viena no galvenajām projekta iniciatorēm Anni Hartikainena.

Projekts MarTe ilgs četrus gadus, kā rezultātā tiks izstrādāti praktiski risinājumi un rīcībpolitikas ieteikumi, zilās ekonomikas attīstības atbalstam Igaunijā un Latvijā. Projektu finansē Eiropas Savienība.

#BlueEconomy #MarineInnovation #MarineTecHub #MarTeProject #MarTeBaltics #HorizonEurope